Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Galeria Miejska zapraszają na zbiorową wystawę gruzińskich artystów – „W lustrach Zachodu”. Wystawa odbywa się od 18 sierpnia br. do 22 września 2022. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Ekspozycja prezentuje dzieła 14 twórców, których realizacje w głównej mierze opierają się na klasycznych tematach malarstwa europejskiego. Odwiedzający Galerię Miejską we Wrocławiu mają okazję zapoznać się z adżarskim malarstwem współczesnym, które wyrasta z europejskich tradycji artystycznych, jednakże w swoim odbiorze niepozbawione jest lokalnego kontekstu historycznego. Należy przypomnieć, że od 1921 roku – a więc też w okresie intensywnego kształtowania się w Europie nowoczesnych postaw twórczych – Gruzja wchodziła w skład sowieckiego imperium. Mimo narzucanej gruzińskim artystom przez komunistyczne władze estetyki, zdołali oni wykształcić niezależne ośrodki sztuki awangardowej, których podstawą ideową było eksperymentowanie w obszarze języka, materii czy kompozycji dzieła.
Z tego też względu aktualne malarstwo gruzińskie łączy w sobie sporo artystycznych tendencji. Postawa sprzeciwu wobec kulturalnej polityki sowieckiej Rosji, w lokalnej twórczości wciąż w znaczącym stopniu ukazuje echo ówczesnych poglądów na sztukę. Ponadto gruzińscy artyści intensywnie czerpią również z europejskiego dorobku twórczego przełomu XIX i XX wieku. Co istotne, bogate doświadczenia związane z multikulturalizmem, obecne w otwartym kulturowo i turystycznie mieście Batumi, pozwalają gruzińskim artystom ciągle poszerzać kontekst własnych poszukiwań formalnych i narracyjnych.
Współpraca kulturalna pomiędzy Polską a Gruzją posiada długą tradycję. Obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych jej efektów jest organizowany kilku lat przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu Polsko-Gruziński Festiwal Kultury. Festiwal jest realizowany na terenie obu krajów, w skład którego wchodzą wydarzenia filmowe, teatralne, muzyczne, a także wystawiennicze.
Artyści, których prace będą wystawiane to: Luka Beselia, Beka Bolkvadze, Giorgi Bolkvadze, Maia Chkonia, Kako Dzneladze, Sergo Gogoladze, Jemal Gorgiladze, Akaki Jashi, Zurab Kochalidze, Spartak Kudba, Gela Meskhi, Guram Phutkaradze, Lado Sharashidze, Irina Toronjadze.
Kuratorzy: Kako Dzneladze, Manfred Bator
Projekt jest współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury.